Ota haltuun maailman suosituin kokonaisarkkitehtuurin viitekehys
TOGAF® EA Course: Foundation -koulutuksessa opit maailman yleisimmin käytetyn kokonaisarkkitehtuuriviitekehyksen. Vuonna 2022 julkaistu TOGAF® Standard, 10th Edition on tämän yritysarkkitehtuuristandardin tuorein versio. Kurssista saat TOGAF® Enterprise Architecture Foundation -sertifikaatin suorittamiseen tarvittavat tiedot ja valmiudet.
- TOGAF viitekehyksen eri versioihin on sertifioitunut maailmanlaajuisesti jo yli 120000 henkilöä.
- TOGAF standardi on vapaasti saatavilla ja ilmainen viitekehys yrityksen sisäiseen kehittämiseen.
- TOGAF yritysarkkitehtuuriviitekehystä käyttää 80% maailman 50 suurimmasta yrityksestä.
- TOGAF kokonaisarkkitehtuuristandardi on perustana Suomen julkishallinnon laajalti käyttämässä kokonaisarkkitehtuurin suunnittelumenetelmässä (JHS 179).
- TOGAF viitekehyksen käyttö pienentää todistetusti kokonaisarkkitehtuurin suunnittelemisen riskejä, kustannuksia sekä lyhentää sen suunnitteluun kuluvaa aikaa.
TOGAF EA Course: Foundation -kurssimme jälkeen tunnet TOGAF standardin osat, rakenteen ja avainkäsitteet sekä ymmärrät uusimman TOGAF viitekehyksen tarjoamat näkökulmat.
Miksi TOGAF 10 Foundation -sertifikaattia ei ole olemassa?
TOGAF-standardin uusimpaan versioon (the TOGAF Standard, 10th edition) perustuvien sertifikaattien nimeämisen The Open Group on tarkoituksella irrottanut itse standardista. Tämä johtuu uuden TOGAF-standardin laajuudesta. The Open Group kertoo: "Koska TOGAF-standardin uusi versio kattaa laaja määrän aiheita, tämä tarkoittaisi, että koko standardin laajuuden mukaan ottava TOGAF 10 Foundation voisi kattaa sen vain hyvin pintapuolisesti. Tämän sijaan standardista on poimittu tiettyjen taitojen ja pätevyyksien oppimiskokonaisuuksia ja näistä on muodostettu nykyiset sertifioinnit, esimerkiksi TOGAF Enterprise Architecture Foundation." Tämä TOGAF EA Foundation kurssi vastaa aiemman TOGAF 9 standardin versiota TOGAF 9 Foundation.
Tieturin järjestämä TOGAF EA koulutus on The Open Groupin akkreditoima.
TOGAF® is a registered trademark of The Open Group.
The training is also available in English, learn more about it here.
TOGAF Enterprise Architecture Foundation -sertifiointitesti
TOGAF EA Course: Foundation -koulutuksemme jälkeen voit halutessasi osallistua sertifiointitestiin. Sertifiointitesti kuuluu kurssin hintaan. Saat testin suorittamiseksi voucherin, joka on voimassa 12 kk. Voucher toimii maksuvälineenä joko Pearson VUE testikeskuksessa tai omalta koneelta suoritettavassa online-testissä. Halutessasi voimme järjestää kampukseltamme sinulle hiljaisen tilan online-testin suorittamiseen.
- 40 monivalintakysymystä englanniksi
- läpäisyraja: 60% oikein (vähintään 24 oikein vastattua kysymystä)
- aika: 90 min (60 min + 30 min aikalisä ei englantia äidinkielenään puhuville)
Olemme niin varmoja koulutuksemme laadusta, että lupaamme sinulle testin uusinnan veloituksetta, jos et läpäise testiä (testin hinta erikseen ostettuna USD 395).
Kurssin materiaalit
Koulutusmateriaali ja sertifiointitesti ovat englanniksi. Opetuskielenä on suomi tai englanti kurssipäivämäärän vieressä olevan tiedon mukaisesti. TOGAF® EA Course: Foundation kurssimme materiaali on The Open Groupin virallisesti akkreditoima.
Paikka
Helsinki
Koulutusmuoto
Classroom
Remote
Kesto
2 päivää
Hinta
2095 €
Sertifiointi
Kyllä
Kenelle koulutus on suunnattu?
Koulutus on suunnattu kokonaisarkkitehdeille, ratkaisuarkkitehdeille, palvelupäälliköille ja eri alojen asiantuntijoille, jotka työskentelevät arkkitehtuuriprojekteissa tai tarvitsevat tietoa kokonaisarkkitehtuurimenetelmistä. Koulutus ei edellytä pohjatietoja, mutta kokemus kokonaisarkkitehtuurista ja muista it-alan viitekehyksistä (COBIT, ITIL) on eduksi.
Kurssi valmentaa TOGAF Enterprise Architecture Foundation -testiin. Testissä on 40 monivalintakysymystä, joista 60% pitää saada oikein. Testin hinta sisältyy kurssimaksuun.
TUNNET
TOGAFin rakenteen ja kielenkäytön
OSAAT
Architecture Development Method -menetelmän
LÖYDÄT
TOGAFista tarvitsemiasi tietoja
SAAT
perusvalmiudet jatkukurssia TOGAF EA Practitioneria varten
Ohjelma
1. Päivä
- The TOGAF Certification program
- Structure of the TOGAF Standard
- The TOGAF Body of Knowledge
- ADM phases
- ADM techniques and applying the ADM
- Architecture content
- Architecture governance
- Business benefits of EA
- Abstraction, continuum and repository
- Metamodel, content framework and architecture capability
- Iteration and information flow
- ADM phases, essential knowlewdge and outcome
- Architecture in an agile environment
2. Päivä
- Excercise 1: Using the TOGAF Standard
- Excercise 2: ADM Deliverables
- Excercise 2 (cont.)
- Principles, business scenarios
- Risk management, gap analysis
- Interoperability, business transformation readiness
- Levels and partitioning
- Stakeholders, concerns, building blocks
- Architecture capability and governance
- Final discussions
- What’s next after the course? Certification path
Kouluttajat
Ben Kalland
IT-palvelunhallinnan huippuammattilainen
Ben Kalland on työskennellyt eri it-alan tehtävissä 40 vuotta muun muassa IBM:ssä ja toimii nykyään freelancer-kouluttajana ja konsulttina. Hän on erikoistunut kansainvälisten viitekehysten kouluttamiseen ja on vuosien varrella kouluttanut pörssiyhtiöitä ja valtionhallinnon yksiköitä useassa Euroopan ja Lähi-idän maassa.
Hänen osaamisalueitaan ovat muun muassa ITIL, FitSM, COBIT, TOGAF, NAF ja Lean IT. Hän on ollut mukana mm. TOGAF Standard 10th Editionin beta-ryhmässä ja ITL-sanastotyöryhmässä.
Jyrki Kivimäki
pitkän linjan IT-alan
moniosaaja
Jyrki Kivimäellä on yli 35 vuoden kokemus alalta eri rooleissa, yhdistäen käytännön tekemisen ja strategisen ajattelun. Hän on kirjoittanut kymmeniä kirjoja ja pitänyt satoja koulutuksia tietoturvasta, käyttöjärjestelmistä, internetistä, arkkitehtuureista ja pilvipalveluista. Viimeiset 15 vuotta Kivimäki on työskennellyt liiketoiminnan kehittämisen, projektinhallinnan ja arkkitehtuurien parissa eri kokoisissa ja eri puolilla maailmaa toteutetuissa hankkeissa.
Nykyisin Kivimäellä on voimassa olevat sertifikaatit TOGAF® Enterprise Architecture Practitioner, Certified Cloud Security Professional (CCSP) ja Certified Information Systems Security Professional (CISSP). Hänen suurin mielenkiinnon kohteensa on liiketoiminnan haasteiden ratkaiseminen teknologian avulla.
Ilmoittaudu edullisemmin – tutustu etuihisi
Ryhmäalennus
Tarjoamme -10% alennuksen vähintään 3 hengen ryhmille. Hyödynnä etu verkkokaupassa koodilla TIIMI10 tai kysy tarjousta koulutusmyyjältämme: johanna.niittula@tieturi.fi
Koulutuskortti
Suositulla koulutuskortilla voit säästää jopa -40% koulutuspäivissä ja saat mahdollisuuden hyödyntää laajempaa koulutustarjontaa. Lue lisää täältä.
Mitä osallistujat sanovat?
💬 Kouluttaja oli erinomainen. Ajoitettu todella hyvin. Aihe käsiteltiin niin, että se tuli hyvin tutuksi koulutuksen aikana.
💬 ”Sain kurssilta hyviä vinkkejä käyttöliittymien suunnitteluun. Kouluttajat olivat hyviä ja heitä oli kiva kuunnella.”
💬 ”Oli ehkä paras koulutus, missä olen ikinä ollut!”
Sijainti
Meeting Park OASIS
Itämerenkatu 14
(Ruoholahden metroasema)
00180 HELSINKI.
Meeting Park Oasis on uusi ja moderni tila Ruoholahden metroaseman kiinteistössä loistavien liikenneyhteyksien varrella. Metron lisäksi raitiovaunu ja bussi kuljettavat suoraan kiinteistön läheisyyteen, minkä lisäksi Ruoholahdesta löytyy myös parkkihalleja autoileville.
Käynti:
Eteläpuolelta (Selkämerenkuja) Konservatoriota vastapäätä.
TOGAF® is a registered trademark of The Open Group.
Hinta 2095 € +alv
Saattaisit olla kiinnostunut myös näistä koulutuksista:
Aiheeseen liittyvät webinaarit
Aiheeseen liittyvät blogit